هوش مصنوعی گوگل در تشخیص سرطان بهتر از انسان عمل می کند

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. هوش مصنوعی گوگل در تشخیص سرطان بهتر از انسان عمل می کند

هوش مصنوعی گوگل در تشخیص سرطان بهتر از انسان عمل می کند:

گوگل در حال طراحی و توسعه هوش مصنوعی پیشرفته ای است که می تواند در تشخیص سرطان سینه، کمک بزرگی برای پزشکان یاشد. در این روش از اسکن تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس استفاده می شود که در این حالت، تشخیص اشتباه عدم ابتلا به سرطان سینه را تا 9.4 درصد کاهش می دهد.

این در حالی است که در روش های کنونی، حدود 20 درصد از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان سینه صورت می گیرد، با خطا مواجه شده و بیماری به درستی شناسایی نمی شود. در حال حاضر، سرطان سینه بعد از سرطان ریه به عنوان دمین عامل مهم در مرگ زنان شناخته می شود که اگر زودهنگام تشخیص داده شود، می توان آن را درمان و از گسترش آن جلوگیری کرد.

شراویا شتی، از محققان شرکت گوگل و از افراد درگیر با این پروژه هوش مصنوعی اعلام کرد: در حال حاضر، از ماموگرافی برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود که اگر روش موثریست اما از یک مشکل بزرگ رنج می برد و آن چیزی نیست جز نمایش اشتباه علائم منفی و مثبت وجود سرطان.

گوگل در این تحقیق از ماموگرافی های ناشناس به 25 هزار زن بریتانیایی و 3 هزار زن آمریکایی استفاده کردند. محققان ابتدا، هوش مصنوعی مذکور را به شیوه ای برنامه ریزی کردند که بتواند عکس های اشعه ایکس را اسکن کند و سپس با توجه به تغییراتی که در ماگرافی سینه 28 هزار زن مشاهده می کرد، می توانست علائم بروز سرطان را تشخیص دهد. محققان با این شیوه توانستند میزان تشخیص اشتباه منفی بودن سرطان را تا 9.4 درصد و تشخیص اشتباه مثبت بودن سرطان را نیز تا 5.7 درصد کاهش دهند. اگرچه بازهم نمی توان گفت که این فناوری بدون عیب و کاملا دقیق است، اما نتایج بررسی ها نشان داد که هوش مصنوعی می تواند در بسیاری از موارد، بهتر از پزشکان عمل کند.

گوگل اظهار امیدواری کرد که بتوان روزی از این فناوری در مراکز درمانی استفاده کرد. در حال حاضر، محققان گوگل مشغول بررسی این موضوع هستند که آیا می توان یافته های پژوهش اخیر را به جمعیت گسترده تری نیز تعمیم داد یا خیر. با این حال، این شرکت هرگز سعی ندارد تا هوش مصنوعی خود را به عنوان جایگزین رادیولوژیست ها معرفی کند، بلکه می خواهد آن را در کنار پزشکان و به عنوان ابزاری برای تشخیص بهتر بیماری ارائه دهد.

این پروژه بخشی از تلاش های گوگل برای ورود به حوزه پزشکی و سلامت است. این شرکت در اوایل سال 2019، با شرکت Ascrnsion وارد همکاری شد تا بتواند به سوابق پزشکی میلیون ها شهروند آمریکایی برای تحقیقات خود دسترسی داشته باشد. اما طولی نکشید که مشخص شد سوابق بیماران به صورت ناشناس به گوگل ارائه نشد و این مسئله واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
2 × 4 =


فهرست