سیستم غیرقابل هك ابداع شد

گروهی از محققان در اسکاتلند نخستین سیستم غیرقابل هک انتقال اطلاعات رمزگذاری شده را ابداع کرده اند. در این سیستم اطلاعات به شکل نور از یک تراشه مخصوص می گذرند. محققان مدت ها است که از فراگیر شدن رایانه های کوانتومی بیم دارند، زیرا هکرها با کمک آن می توانند به آسانی به اطلاعات رمزگذاری شده، دسترسی می یابند. اما گروهی از محققان بین المللی از جمله محققان دانشگاه سن اندورز تراشه ای ساخته اند که کلیدهایی یکبار مصرف برای هر بار انتقال اطلاعات تولید می کند و به این ترتیب به امنیت کامل دست یافته اند.

“آن دریا دی فالکو” از دانشکده فیزیک ستاره شناسی دانشگاه سن اندروز می گوید: این فناوری مشابه صحبت کردن 2 فرد با استفاده از 2 لیوان کاغذی است که با یک نخ بهم وصل شده اند. اگر هنگام صحبت کردن یکی از آنها لیوان را مچاله کند، این روند سبب می شود صدا خفه شود. اما هنگامی که هربار لیوان به شیوه متفاوتی مچاله شود، بنابراین نمی توان آن را هک کرد. روش جدید غیرقابل نفوذ است.

در این روش اطلاعات دیجیتال به شکل نور ذخیره می شوند و سپس از یک تراشه سیلیکونی مخصوص گذر می کنند. این تراشه حاوی ساختارهایی است که نور را خم می کند و می شکند. به این ترتیب اطلاعات در هم آمیخته می شوند. در اصل فرایندهای خم شدن و شکستن هربار با توجه به اطلاعات ارسالی، به شیوه ای متفاوت انجام می شود.

این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده و در صورت تائید صحت آن، ارزش زیادی برای تهیه کنندگان سرویس های مخابراتی، سازمان های دولتی و بانک های جهانی خواهد داشت. در حال حاضر این سازمان ها و دولت های مختلف با مشکل دسترسی به اطلاعات رمزگذاری شده، دست و پنجه نرم می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Solve : *
14 − 11 =


فهرست